Ekomuzeum Siedlisko Małgorzaty

Wyjątkowe miejsce, w którym można nauczyć się żyć w pełnej zgodzie z naturą (i samym sobą). A przy okazji dokładnie poznać lokalne tradycje i popularne zwyczaje rodzinne oraz nabyć trochę praktycznych gospodarskich umiejętności.

Ekomuzeum proponuje m.in zajęcia z tkactwa, hafciarstwa, plecionkarstwa, decoupage’u, komponowania bukietów z kwiatów i ziół - tak ozdobnych domowych, jak i gatunków rosnących dziko. Działa również kącik szewca.

Dzięki rozbudowie w 2014 r., placówka wzbogaciła się o wiatę z piecem chlebowym, domek pszczelarza z pełnym wyposażeniem oraz… kurnik. Siedlisko realizuje również programy edukacyjne (“Szmaciaki dawniej i dziś” oraz “Plastyka obrzędowa na ludowo”) dla dzieci, dzięki którym milusińscy w ciekawy sposób zdobywają wiedzę o ginących zawodach i twórczości ludowej.

Siedlisko Małgorzaty mieści się w zaadaptowanym i wystylizowanym budynku mieszkalnym oraz przylegającym do niego garażu. Wnętrza z drewna i białego kamienia wapiennego udekorowane licznymi eksponatami (np. tradycyjnymi powiślańskimi strojami) dodają tutejszym warsztatom niezapomnianego klimatu.

Również znaczna część sprzętów i wyposażenia pochodzi z dawnych lat, często były własnością miejscowych rodzin od pokoleń. Mowa tak o meblach, jak i przedmiotach użytkowych. Dwa z trzech warsztatów tkackich mają naprawdę wiekowe krosna, które udało się naprawić i przystosować.

Pobyt i zwiedzanie ekomuzeum są możliwe po wcześniejszym kontakcie i uzgodnieniu terminów (oraz kosztów).

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz