Grodzisko Żmijowiska

- Telefon+48 517 331 553
- Telefon+48 818 810 277
- E-mailarcheologia@mnkd.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Otwarte muzeum tematyczne - Grodzisko Żmijowiska, w bardzo atrakcyjny sposób prezentujące świat dawnych Słowian. Resztki drewnianego, wczesnośredniowiecznego grodu stanowił teren wykopalisk i badań archeologicznych, które pozwoliły wiernie zrekonstruować osadę wzniesioną tu około IX wieku.
Turyści mogą przejść po grobli i moście, podziwiać totemy słowiańskich bogów, wejść do drewnianych chat i ocenić, jak mogli żyć nasi przodkowie. Wszystkie zabudowania grodu, od sadyb po studnie i umocnienia, wykonano zgodnie z wiedzą o rozwiązaniach stosowanych przez zamieszkujące te tereny plemiona słowiańskie.
We wnętrzach prezentowane są niektóre przedmioty wydobyte w trakcie badań archeologicznych w regionie. Są wśród nich ceramika z VIIIw., naczynia z XIV w. i wyposażenie grobowe z XI w. z dwóch pochówków - kobiety i rycerza.
Dodatkowo tu i ówdzie można natknąć się na drewniane figury “mieszkańców” - strzegących bezpieczeństwa wojów czy krzątających się ludzi pochłoniętych własnymi sprawami.
Zabudowania mieszkalne znajdowały się poza wałem z ostrokołami - obronny krąg grodu miał średnicę ok. 25 metrów. Naukowcy szacują, że osada doszczętnie spłonęła w drugiej połowie X stulecia. Wstęp i samodzielne zwiedzanie grodziska w Żmijowisku nie wiążą się z żadnymi opłatami. Dodatkowe informacje o obiektach i historii można uzyskać skanując rozmieszczone w różnych miejscach kody QR.
Od czasu do czasu gród na powrót tętni życiem. Muzeum Nadwiślańskie regularnie organizuje warsztaty archeologii doświadczalnej, muzealne lekcje, piesze i rowerowe wycieczki z archeologiem czy warsztaty. W ich trakcie można poznać tajniki rzemiosła Słowian i samodzielnie spróbować się w garncarstwie, tkactwie, snycerstwie, biciu monet lub przyrządzaniu potraw według tysiącletnich receptur. Koszt udziału waha się od. 10 zł/os. do 250 zł za zorganizowaną grupę.
Wiernie zrekonstruowana osada Słowian z IX stulecia, stanowiąca otwarte muzeum i doświadczalną placówkę archeologiczną. Na grodzisko składają się chaty mieszkalne, warsztaty rzemieślników, miejsca kultu dawnych bogów i przedmioty odkryte w trakcie wykopalisk. Organizowane są też zajęcia, w których uczestnicy mogą poczuć się jak dawni mieszkańcy Żmijowiska.
Opinie