Kamienica Celejowska
- Adres Senatorska 11-13
24-120 Kazimierz Dolny - Telefon+48 818 810 104
- Telefon+48 730 084 411
- E-mailcelejowska@mnkd.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Filia kazimierskiego Muzeum Nadwiślańskiego. Budowla stanowi cenny zabytek, zaś we wnętrzach utworzono wystawę ilustrującą przeszłość Kazimierza Dolnego - z naciskiem na jego tradycyjne bogactwo, które przez wieki stanowiło inspirację dla znakomitych artystów.
Kamienicę Celejowską, wybudowaną ok. 1635 roku, powszechnie uznaje się za szczytowe osiągnięcie polskiego manieryzmu architektury mieszczańskiej. Widać to już na pierwszy rzut oka - owszem, kunsztowne płaskorzeźby na elewacji nie należą może do szczególnie wyjątkowych, za to już attyki sięgające ponad ⅓ wysokości całej konstrukcji budzą niekłamany podziw.
Szczyt kamienicy tworzy szereg kolumnad o bogatej ornamentyce i precyzyjnie wykonanych rzeźb. Figury przedstawiają m.in. św. Jana Chrzciciela, św. Bartłomieja (patroni fundatorów),Chrystusa i Maryi, zwierzęta oraz legendarne stworzenia: smoki, bazyliszki. Budulcem są kamienie wapienne. Kamienicę skrupulatnie odremontowano zgodnie z pierwowzorem wkrótce po zakończeniu I Wojny Światowej (1917-20) - Celejowska przez długie lata w XVIII i XIX wieku pozostawała bez gospodarza i opieki. W swojej historii była m.in. siedzibą muzeów, garbarnią i warsztatem artystycznym.
Na tej ostatniej kwestii koncentruje się stała wystawa “Kazimierz Dolny kolonią artystyczną - miejscem, źródłem sztuki”. Prezentuje się tu ponad 200 obrazów takich malarzy jak Leon Wyczółkowski, Stanisław Czajkowski czy Władysław Ślewiński. Inne dziedziny, w tym nurty współczesne, również są reprezentowane - głównie w trakcie wystaw czasowych. Ważne elementy głównej ekspozycji to również makieta przedstawiająca Kazimierz Dolny ok. 1910 roku, rekonstrukcja pracowni malarskiej i scen z życia mieszkańców (z wykorzystaniem rekwizytów użytych w filmowej adaptacji “Dwóch Księżyców” Marii Kuncewiczowej) oraz seria zdjęć wykonanych w mieście przed II WŚ.
Bezcenny zabytek, powszechnie uważany za najpiękniejszy przykład manieryzmu w polskiej architekturze mieszczańskiej. Celejowska wyróżnia się wyjątkowo wysokimi attykami i przebogatym zdobnictwem elewacji. Aktualnie kamienica stanowi filię Muzeum Nadwiślańskiego, w której urządzono wystawy o historii Kazimierza Dolnego i jego artystycznej mocy inspiracji.
Opinie