Muzeum Bolesława Prusa

Pomysłodawcą założenia w Nałęczowie Muzeum Bolesława Prusa był prof. dr Feliks Araszkiewicz - polonista z Lubelskiego KULu, a także pasjonat miejscowości. Nieco dalej znajduje się Muzeum Stefana Żeromskiego - tak wiec mamy piękny portret literackiego Nałęczowa.

Bolesław Prus był mocno związany z Lubelszczyzną - w 1882 roku przyjechał do Nałęczowa na kurację, w celu pozbycia się dokuczliwej agorafobii (lęku przestrzeni). Leczniczy klimat (i nie tylko) tak przypadł mu do gustu, że spędzał tutaj każde wakacje aż do 1910 roku. Nietuzinkowa osobowość pisarza i felietonisty także wywarła ogromne wrażenie na mieszkańcach uzdrowiska. Jak doskonale widać po współczesnym Nałęczowie, aż do dzisiejszego dnia imieniem Bolesława Prusa nazywane są miejsca, w których najczęściej go widywano. Żeby wymienić tylko wąwóz, Domek czy Górę Prusa. Biblioteka nałęczowska nosi imię Prusa i Żeromskiego, z kolei "Kąpiele Tanie" - niegdyś stworzone z myślą o okolicznych rzemieślnikach i włościanach - zyskały patrona w autorze "Lalki" z tego względu, że Bolesław Prus robił wiele dla szerzenia świadomości o sprawach zdrowotno-higienicznych wśród prostych ludzi.

Muzeum gromadzi pamiątki i materiały dokumentujące życie i twórczość pisarza, a szczególnie te związane z Ziemią Lubelską. Samo muzeum ma więc raczej charakter regionalny.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz