Muzeum Kowalstwa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Kowali Polskich oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie. Muzeum Kowalstwa mieści się w zabytkowej, wzniesionej w XVI wieku Wieży Ariańskiej. Można tutaj podziwiać zarówno praktyczne przedmioty, jak też kunsztowne dzieła rzemiosła artystycznego - istnieje również możliwość wzięcia udziału w praktycznych warsztatach.

Wojciechowskie Muzeum Kowalstwa ma na stanie ponad 1000 różnego rodzaju eksponatów. Tak z Polski, jak też z zagranicy. W kolekcji znajdują się m.in. podkowy, wiernie wykonane repliki europejskich broni białych z czasów średniowiecza, pas cnoty z żelaza, rozmaite narzędzia rolnicze, patera na owoce, krzyże, ozdobne kraty, zestawy kominkowe, świeczniki, lampy, krzesła, zegar słoneczny… Rzecz jasna nie brakuje przy tym kowalskich narzędzi - na zwiedzających czeka tradycyjna, w pełni wyposażona kuźnia z paleniskiem.

Standardowy program zwiedzania Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie obejmuje także takie atrakcje, jak ręczne ostrzenie siekiery, odegranie kowalskiego marsza na kowadle, “podkówkowy test na inteligencję” oraz ciekawe historie i anegdoty opowiadane przez przewodników. Z kolei dla grup zorganizowanych - przede wszystkim dzieci i młodzieży - przygotowano specjalne zajęcia warsztatowe: od wypiekania podków z masy solnej po szeroko pojmowane gry i zabawy z żelazem, koncentrujące się na ozdabianiu metalu.

Warto dodać, iż poza Muzeum Kowalstwa w Wieży Ariańskiej mieści się również Galeria Sztuki Ludowej. Poza oglądaniem kunsztownych przedmiotów można tutaj kupić okolicznościowe pamiątki - w tym ręcznie wybijane monety.

Cennik

Ceny biletów do Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie - stan na czerwiec 2018:

  • 6 zł bilet ulgowy
  • 8 zł bilet normalny
  • 10 zł/os. zajęcia warsztatowe (+50 zł od grupy za ognisko)
Mini przewodnik

Bogata wystawa w XVI-wiecznej Wieży Ariańskiej, ciekawie prezentująca ginący wydawałoby się zawód. Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie ma na stanie ponad 1000 eksponatów: od zwykłych przedmiotów codziennego użytku, przez rzemiosło artystyczne, aż po średniowieczną broń. Placówka oferuje również interesujący program warsztatów dla grup zorganizowanych.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja