Muzeum Kowalstwa

Wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Kowali Polskich oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie. Muzeum Kowalstwa mieści się w zabytkowej, wzniesionej w XVI wieku Wieży Ariańskiej. Można tutaj podziwiać zarówno praktyczne przedmioty, jak też kunsztowne dzieła rzemiosła artystycznego - istnieje również możliwość wzięcia udziału w praktycznych warsztatach.

Wojciechowskie Muzeum Kowalstwa ma na stanie ponad 1000 różnego rodzaju eksponatów. Tak z Polski, jak też z zagranicy. W kolekcji znajdują się m.in. podkowy, wiernie wykonane repliki europejskich broni białych z czasów średniowiecza, pas cnoty z żelaza, rozmaite narzędzia rolnicze, patera na owoce, krzyże, ozdobne kraty, zestawy kominkowe, świeczniki, lampy, krzesła, zegar słoneczny… Rzecz jasna nie brakuje przy tym kowalskich narzędzi - na zwiedzających czeka tradycyjna, w pełni wyposażona kuźnia z paleniskiem.

Standardowy program zwiedzania Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie obejmuje także takie atrakcje, jak ręczne ostrzenie siekiery, odegranie kowalskiego marsza na kowadle, “podkówkowy test na inteligencję” oraz ciekawe historie i anegdoty opowiadane przez przewodników. Z kolei dla grup zorganizowanych - przede wszystkim dzieci i młodzieży - przygotowano specjalne zajęcia warsztatowe: od wypiekania podków z masy solnej po szeroko pojmowane gry i zabawy z żelazem, koncentrujące się na ozdabianiu metalu.

Warto dodać, iż poza Muzeum Kowalstwa w Wieży Ariańskiej mieści się również Galeria Sztuki Ludowej. Poza oglądaniem kunsztownych przedmiotów można tutaj kupić okolicznościowe pamiątki - w tym ręcznie wybijane monety.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz