Muzeum Nadwiślańskie

Jedna z najważniejszych placówek kulturalnych Kazimierza Dolnego i regionu. W sumie administruje 7 oddziałami, z czego 3 znajdują się w innych miejscowościach. W gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego w miejskim rynku przedstawione są dwie ekspozycje: Galeria Wystaw Czasowych oraz Muzeum Sztuki Złotniczej.

Kazimierz Dolny może się pochwalić liczną (ok. 1900 przedmiotów) kolekcją złotniczych dzieł sztuki i związanej z rzemiosłem obrabiania metali szlachetnych literaturą. Należy jednak pamiętać, że na ekspozycji wystawione jest jednocześnie niespełna 50% zbiorów - reszta spoczywa w magazynach. Można tu podziwiać srebra stołowe, naczynia, pudełeczka, ozdoby wnętrz, biżuterię czy bogato zdobioną broń.

Muzeum Sztuki Złotniczej powstało w 1979 r. z inicjatywy Jędrzeja Jaworskiego - kolekcjonera sreber, który sam przekazał 550 eksponatów z prywatnych zbiorów. Reszta przedmiotów pochodzi z warszawskiego Muzeum Narodowego, wawelskiego Zamku Królewskiego, darów prywatnych oraz zakupów własnych instytucji. Placówka przybliża liczącą ponad 1000 lat historię polskiego złotnictwa oraz współczesne trendy.

Z kolei Galeria Wystaw Czasowych prezentuje twórczość z innych dziedzin - rzeźbiarstwa, fotografii, malarstwa i pozostałych gałęzi sztuki. Można się tu zapoznać z pracami polskich i zagranicznych artystów.

Kazimierskie Muzeum Nadwiślańskie kieruje również znajdującymi się w samym mieście Domem Kuncewiczów, Kamienicą Celejowską i Oddziałem Przyrodniczym. Instytucja opiekuje się jeszcze grodziskiem w Żmijowisku, zamkiem w Janowcu i Muzeum Czartoryskich w Puławach.

Muzeum organizuje również zajęcia i warsztaty edukacyjne, gry miejskie i imprezy okolicznościowe w rodzaju konferencji, koncertów czy urzędowych uroczystości zawarcia związku małżeńskiego.

Dodatkowo w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego mieści się sklepik i Muzealna Café - kawiarnia specjalizująca się w deserach i wszelkich ciepłych i zimnych napojach.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz