Szlaki piesze

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Skoro w Nałęczowie chorym wraca zdrowie, to…, no cóż, tak samo z siebie nie wraca. Trochę wysiłku, by mu w tym pomóc, nie zawadzi, zwłaszcza, że można to zrobić w przyjemny i prosty sposób – spacerując. Tras, szlaków pieszych jest w miasteczku sporo.

Jedna z nich zwana „Szlakiem Papieskim” wiedzie z Parku Zdrojowego, gdzie mieści się obelisk upamiętniający pobyt Karola Wojtyły w uzdrowisku do kościoła św. Karola Boromeusza, następnie do Domu Księży Salwatorianów, przed którym widnieje tablica przypominająca o odwiedzinach Jana Pawła II w kurorcie, a potem do kompleksu leśnego „Wąwóz Łukoszyński”.

Inna trasa prowadzi ulicami Chopina, Kolejową, Partyzantów, Świtalskiej, Głębowniczą, Witkiewicza, Pałuby, Poniatowskiego, przy których wzrok chętnie przesuwa się po zbudowanych pod koniec XIX w. i na początku XX stulecia willach: „Maria”, „Marżanna”, „Brzozy”, „Kazimierówka”, „Poniatówka”, „Marianówka”, „Zabawka”, „Swoboda”, „Lucyna”. Przy okazji tego spaceru warto zajrzeć na Górę Poniatowskiego wyrastającą u zbiegu ulic Poniatowskiego i Granicznej. Znajduje się tam owalne, wczesnośredniowieczne grodzisko zwane Poniatówką.

Kolejna trasa wiedzie ulicami Paderewskiego, Chmielewskiego i Armatnia Góra, przy których piętrzą się XIX- i XX-wieczne, okazałe budowle: „Batorówka”, „Wołyń”, „Starówka”, „Kurzajka”, „Czekoladka”, „Osłoda”, „Widok”, kościół św. Boromeusza, „Podgórze”, „Ukraina”, „Borowianka".

Osoby bardziej wytrwałe w maszerowaniu, mogą spróbować w ciągu kilku dni przejść Szlak Gmin Krainy Lessowych Wąwozów obejmującej: Janowiec, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Opole Lubelskie, Poniatowa, Wąwolnica, Wojciechów i miasto Puławy. Zaczyna się on i kończy w Nałęczowie. Ma długość 127 km i przebiega przez najciekawsze krajobrazowo tereny Płaskowyżu Nałęczowskiego, Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, przełomowy odcinek Doliny Wisły oraz Chodelski Obszar Chronionego Krajobrazu. Jego poszczególne odcinki oznakowane są kolorami: żółtym, niebieskim, zielonym, czerwonym i czarnym.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja