Zabytki Architektoniczne

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Spacerując po Nałęczowie, wpisanym do rejestru zabytków województwa lubelskiego jako zespół architektoniczno-krajobrazowy, nie sposób ich nie zauważyć. Wzniesione pod koniec XIX i na początku XX w. wille, są wszak wybitne i pełne smaku.

Wyrastają m.in. przy Alei Lipowej, np. „Aniela” wzniesiona w 1925 r., „Zofijówka” z lat 1890-93 posiadająca dwie wieże z iglicami, „Tolin” strojna w zdobną fasadę, wystawiona w 1882 r., „Ustronie” wybudowana w 1893 r., w stylu szwajcarskim czy zbudowana w tym samym stylu willa „Mazowsze” z końca XIX w.

Przy ulicy Armatnia Góra piętrzy się bardzo elegancka willa „Ukraina” wzniesiona w stylu włoskim, w 1894 r. oraz wybudowane w szwajcarskim stylu wille „Borowianka” z początku XX w., „Oktawia” z 1880 r. należąca niegdyś do żony Stefana Żeromskiego - Oktawii z Radziwiłłowiczów Radkiewiczowej, „Podgórze” z lat 1882-85

Mini przewodnik

Współtworzą unikalną atmosferę lubelskiego uzdrowiska i w zdecydowanej większości są objęte ochroną jako architektoniczne skarby Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Dziedzictwo Nałęczowa to przede wszystkim piękne, reprezentujące różne style, pełne smaku i niepowtarzalnego uroku wille z przełomu XIX i XX stulecia. Takie jak przy Alei Lipowej czy ul. Armatniej.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja