
Rodzinny park rozrywki, o niezaprzeczalnych walorach edukacyjnych. Owadolandia w Wojciechowie zapewnia dzieciom sporo atrakcji: od ścieżki dydaktycznej z dużymi, pełnymi detali modelami owadów, przez rozbudowany plac zabaw, aż po rozmaite warsztaty plastyczne. W Owadolandii udanie połączono zabawę, naukę przyrody i zdrową dawkę ruchu na świeżym powietrzu.

Bogata wystawa w XVI-wiecznej Wieży Ariańskiej, ciekawie prezentująca ginący wydawałoby się zawód. Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie ma na stanie ponad 1000 eksponatów: od zwykłych przedmiotów codziennego użytku, przez rzemiosło artystyczne, aż po średniowieczną broń. Placówka oferuje również interesujący program warsztatów dla grup zorganizowanych.

Mały ogród zoologiczny na obrzeżach uzdrowiska, który z pewnością przypadnie do gustu dzieciom i innym miłośnikom uroczych zwierzątek. Nałęczowski Zwierzyniec posiada w swoich zagrodach chociażby wiele różnych ras ozdobnego drobiu, egzotyczne urocze futrzaki (m.in. króliki, owce, kózki czy lisy polarne) oraz nieco bardziej egzotyczne ptaki w rodzaju strusi czy pawi.

Specyficzny ogród zoologiczny, z kilkudziesięcioma gatunkami z całego świata. Park Zwierząt, Rozrywki i Edukacji w Wojciechowie pozwala gościom wziąć udział w pielęgnacji i karmieniu części zwierzyńca - oczywiście lwy nie wchodzą w grę. W zagrodach zoo dominują ssaki i ptaki, a do dyspozycji gości są także plac zabaw, duży grill, kuligi oraz przejażdżki bryczkami.

Baśniowy park tematyczny, w którym dobra zabawa dla całej rodziny jest równie ważna, co stymulacja rozwoju fizycznego i psychicznego. Magiczne Ogrody podzielono na kilkanaście różnych krain, każda z innym zestawem atrakcji i barwnymi dekoracjami. Dodatkowo w parku regularnie organizowane są rozmaite wydarzenia, dające jeszcze więcej sposobów spędzenia czasu razem.

“Firmowa” dla miasta impreza, nawet przy zmianach formalnej otoczki. Festiwal filmowy w Kazimierzu Dolnym prezentuje nie tylko warte uwagi produkcje polskie i europejskie, których na próżno szukać w repertuarach większości kin. Pokazuje też ich szerszy kontekst i inspiracje z innych dziedzin sztuki, a to dzięki spotkaniom z twórcami i wydarzeniom towarzyszącym.

Sportowa atrakcja wkomponowana pomiędzy zabytkowe budynki i naturalny las. W “Kazimierzu” dla gości przygotowano 4 trasy wypełnione interesującymi wyzwaniami sprawnościowymi o zróżnicowanym stopniu trudności. Ścieżka dla dzieci (o wzroście min. 1 m) ma 14 przeszkód - kolejne, większe trasy mają ich po 17. Jest też 5-etapowy wariant ze zjazdami w roli głównej.

Popularny wśród pielgrzymów kompleks świątynny, a to dzięki cudownym maryjnym figurkom. Obie wyrzeźbiono w średniowieczu, w drewnie lipowym. Pierwsza stoi w bogato polichromowanej kaplicy, wybudowanej na miejscu pierwszego kościoła we wsi. Działa tu też małe muzeum Wąwolnicy. Druga zdobi ołtarz główny pięknej neogotyckiej bazyliki, wzniesionej w latach 1907-14.

Efektowne perły późnego renesansu, wybudowane w 1615r. przez Krzysztofa i Mikołaja Przybłów. Kupcy wystawili sobie niebywale bogate w zdobienia domy. Kamienice z wapienia były inspirowane włoskim i niderlandzkim manieryzmem. Wyróżniają się zdobnymi płaskorzeźbami pokrywającymi niemal całą elewację i niezwykle wysokimi attykami - również szczodrze dekorowanymi.

Zagroda agroturystyczna nastawiona na działalność edukacyjną. Głównym atutem ekomuzeum są kompleksowe warsztaty z takich dziedzin jak haft, plecionkarstwo, tkactwo, piekarstwo, pszczelarstwo, zielarstwo etc. Wszystkie odbywają się zgodnie z tradycyjnymi metodami i z użyciem dawnych sprzętów - dziś uznawanych za przestarzałe i praktycznie niewykorzystywanych.

Miejsce spotkań świetnej zabawy z wartościową edukacją, przygotowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych gości. W parku labiryntów oprócz 5 kreatywnie zaprojektowanych torów czekają m.in. galeria rzeźb i nietypowa ścieżka dydaktyczna. Z kolei w parku miniatur odtworzono 50 najciekawszych konstrukcji drewnianych z regionu - również te zburzone już dawno temu.

Przystępna i atrakcyjna prezentacja najważniejszych walorów naturalnych regionu, które wpłynęły na utworzenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Cztery stałe wystawy pozwalają także poznać niezwykłą przeszłość tutejszej przyrody i sposoby jej ochrony. Instytucja posiada ponad 12 tysięcy eksponatów. Muzeum mieści się w zabytkowym spichlerzu z XVI wieku.

Centralna filia miejskiej instytucji, w której ekspozycję podzielono na 2 zasadnicze działy. Galeria Wystaw Czasowych prezentuje głównie dzieła sztuk plastycznych: malarstwa, rzeźbiarstwa, fotografii. Z kolei Muzeum Sztuki Złotniczej, o niebywale bogatej kolekcji, przedstawia gościom piękne osiągnięcia mistrzów sztuki obrabiania metali i kamieni szlachetnych.

Wiernie zrekonstruowana osada Słowian z IX stulecia, stanowiąca otwarte muzeum i doświadczalną placówkę archeologiczną. Na grodzisko składają się chaty mieszkalne, warsztaty rzemieślników, miejsca kultu dawnych bogów i przedmioty odkryte w trakcie wykopalisk. Organizowane są też zajęcia, w których uczestnicy mogą poczuć się jak dawni mieszkańcy Żmijowiska.

Bezcenny zabytek, powszechnie uważany za najpiękniejszy przykład manieryzmu w polskiej architekturze mieszczańskiej. Celejowska wyróżnia się wyjątkowo wysokimi attykami i przebogatym zdobnictwem elewacji. Aktualnie kamienica stanowi filię Muzeum Nadwiślańskiego, w której urządzono wystawy o historii Kazimierza Dolnego i jego artystycznej mocy inspiracji.

Niezwykła i bogata w fascynujące eksponaty wystawa, kontynuująca niejako kulturową działalność słynnego rodu. Pierwsze muzeum w puławskiej rezydencji Czartoryscy otworzyli już w 1801 r., zadbali też o jej patriotyczny wydźwięk. Dziś prezentuje się tu m.in. obrazy, bronie czy rzemiosło artystyczne. Warto zobaczyć Dom Gotycki i Świątynię Sybilli w pałacowym parku.

Przepiękna świątynia, której historia sięga początków XIV stulecia. Kolejne pożary wymusiły poważną modernizację, zakończoną w 1613 r. Wtedy też romańsko-gotycka konstrukcja przeobraziła się w czysto renesansowy kościół, w którym ukryto wiele odniesień do chrześcijańskiej symboliki. Kazimierska fara wyróżnia się też bardzo bogatym, zabytkowym wyposażeniem.

Amatorzy białego szaleństwa w Kazimierzu Dolnym z pewnością nie będą się nudzić. Tradycje narciarstwa w mieście zaczęły się jeszcze w czasach przedwojennych. Idealnym miejscem do kultywowania tych...

Niezwykle wartościowy skarb ze średniowiecza. Groźną twierdzę wzniesiono na rozkaz Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Zamek w Kazimierzu wielokrotnie przebudowywano - zanim obrócił się w ruiny na przełomie XVIII i XIX stulecia, stał się arystokratyczną rezydencją. Z kompleksu zachowała się też starsza baszta, wzniesiona na polecenie Władysława Łokietka.

Zabytkowa świątynia żydowska, wybudowana w II połowie XVIII wieku. Beitenu charakteryzowała się pięknymi polichromiami i późnobarokowym stylem, niestety została totalnie zdewastowana w 1944 r. W 1953 r. synagogę wyremontowano, lecz nie dla celów religijnych - działało tutaj m.in. kino, aktualnie księgarnia, kawiarnia i małe muzeum z wyjątkowymi zdjęciami.

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (lipiec) są naprawdę… międzynarodowe. Gośćmi imprezy były już zespoły ludowe m.in. z Białorusi, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Cypru, Estonii, Finlandii, Francj...

Dla wielu młodych artystów ćwiczących się w pochodzącej z Włoch sztuce pięknego śpiewu czyli belcanta, Festiwal Wokalny w Nałęczowie „Nałęczowskie Belcanto” (sierpień) stanowi wspaniałą szansę osią...

Nałęczowska Wiosna Kulturalna (maj-czerwiec) to cykl różnorodnych imprez prezentujących dorobek nałęczowskich artystów, placówek kulturalno-oświatowych gminy Nałęczów, zespołów folklorystycznych, p...

W reprezentacyjnym Pałacu Małachowskich, w jego Sali Balowej rozbrzmiewa wówczas muzyka Beethovena, Chopina, Czajkowskiego, Elgara, Francka, Haydna, Mozarta, Paganiniego, Rachmaninowa, Rimskiego-Ko...

Nigdy nie zamieszkał tu na stałe, nigdy nie wybudował domu, jednak spędził w Nałęczowie 28 sezonów. Mieszkańcy zapamiętali go jako osobę wyjątkowo uprzejmą, kulturalną, posiadającą duże poczucie hu...

Aquapark zarządzany przez uzdrowisko. Chlubą Atrium jest biała glinka pochodząca z Grecji, kąpiel w niej doskonale pielęgnuje i odżywia skórę całego ciała. Funkcjonuje też tradycyjny basen - 300m² powierzchni, tory pływackie, jacuzzi, sauny, łóżka bąbelkowe, dysze masujące, ławeczki perełkowe etc. Atrium ma jeszcze nowoczesną siłownię i klub nocny z kręgielnią.

W Celejowie, usytuowanym 12 km na północny-zachód od Nałęczowa, funkcjonują w zimie 2 wyciągi talerzykowe, o długości 200 m. Szeroka trasa zjazdowa ma długość 300 m, jest ratrakowana, dośnieżana i...

Stok narciarski PARCHATKA jest idealnym miejscem dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w nauce jazdy na nartach czy na snowboardzie. Świetnie odnajdą się tutaj także dzieci szlifujące swoje um...

Na narty na Lubelszczyźnie? A czemu nie. Z Nałęczowa można się na nie wybrać do Rąblowa położonego 12 km na północny-zachód od uzdrowiska. Znajduje się tam ośrodek sportów zimowych, w którym funkcj...

Miłośnicy spływów bądź widokowych rejsów mają w tym rejonie Lubelszczyzny parę interesujących opcji do wyboru. Najważniejsza z nich to oczywiście Wisła. Dostępne tutaj warianty tras (np. Janowiec-Dęblin czy Kazimierz Dolny-Puławy) uważa się za średnio wymagające. Prostszy jest nurt Chodelki, a znacznie trudniejsza do pokonania będzie Wieprza.

Przyjaciel wszystkich dbających o dobrą kondycję - rower, w Nałęczowie i jego okolicach nie pozostanie bezużyteczny. Do skorzystania z niego zachęcają liczne, znakowane szlaki rowerowe.Jeden z trak...

Obszar ochrony przyrody (i dziedzictwa kulturowego) o powierzchni ok. 136 km², utworzony w 1979 r. Rozciąga się na interesujących z geologicznego punktu widzenia terenach wokół przełomu środkowej Wisły. W Kazimierskim Parku Krajobrazowym wytyczono 2 ścisłe rezerwaty, obejmujące głównie wąwozy lessowe i lęgowiska wielu rzadko występujących gatunków ptaków.

Wystawna rokokowo-klasycystyczna rezydencja, wybudowana w latach 1722-36. Stylowy obiekt stanął na zgliszczach dworku Lubomirskich z lat ‘70 XVII wieku. Największy wpływ na niezwykły klimat tego pięknego miejsca miała księżna Izabela Czartoryska, która na początku XIX w. rozbudowała posiadłość, wypełniła park fantastycznymi obiektami i urządziła muzeum.

Malownicze, częściowo odnowione pozostałości po twierdzy i rezydencji, zbudowanej w latach 1526-37. Zamek w Janowcu miał być wzorowany na krakowskim Wawelu, był wielokrotnie przebudowywany i zmieniał właścicieli. W sąsiedztwie opiekujące się obiektemmuzeum przygotowało skansen z kilkoma drewnianymi obiektami sprowadzonymi z różnych zakątków Lubelszczyzny.

Skoro w Nałęczowie chorym wraca zdrowie, to…, no cóż, tak samo z siebie nie wraca. Trochę wysiłku, by mu w tym pomóc, nie zawadzi, zwłaszcza, że można to zrobić w przyjemny i prosty sposób – spacer...

Drewniana kaplica wzniesiona w unikalnym stylu zakopiańskim, zgodnie z projektem Jana Koszczyc-Witkiewicza, pomiędzy 1917 a 1919 rokiem. Niezwykły przybytek ufundowała Luiza Benni - właścicielka słynnej nałęczowskiej willi “Podgórze”, wdowa po cenionym warszawskim lekarzu. Swego czasu msze święte w pięknej świątyni odprawiał kardynał Karol Wojtyła.

Główna katolicka świątynia parafii w Nałęczowie, wzniesiona z kamieni i cegieł w połowie XVIII wieku. Barokowy kościół św. Jana Chrzciciela znacznie powiększono w latach ‘50 XX stulecia. Pięknymi dziełami sztuki są bogato dekorowane ambona i chrzcielnica, dużą wartość mają również obrazy namalowane w XVIII i XIX wieku - np. “Chrzest Chrystusa w Jordanie”.

Instytucja zlokalizowana w zabytkowym Pałacu Małachowskich, gdzie regularnie gościł słynny dziennikarz i pisarz. Bolesław Prus przyjeżdżał do Nałęczowa systematycznie w latach 1882-1910, z zamiarem pozbycia się agorafobii. Zbiory muzeum przybliżają gościom życie i twórczość pozytywistycznego autora - rzecz jasna koncentrując się na związkach z lubelszczyzną.

Placówka udostępniająca zwiedzającym szereg ciekawych eksponatów związanych z Żeromskim. Są tu m.in. oryginalne meble i sprzęty, których używał autor “Popiołów”, a także różne dokumenty, obrazy i pamiątki. Muzeum mieści się w dawnym domu-pracowni pisarza, wystawionym w 1905r. według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza - mocno inspirowanym stylem zakopiańskim.

Historyczne składy kolejowe, które po niezbędnych naprawach i przywróceniu dawnego wyglądu wróciły na tory. Pociągi kursują m.in. przez Polanówkę, Karczmiska, Opole Lubelskie czy Poniatową - łącznie 11 stacji połączonych ponad 50-kilometrową trasą. Niezwykle klimatyczna podróż przez urokliwe tereny lubelszczyzny to świetny sposób na przeniesienie się w czasie.

Współtworzą unikalną atmosferę lubelskiego uzdrowiska i w zdecydowanej większości są objęte ochroną jako architektoniczne skarby Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Dziedzictwo Nałęczowa to przede wszystkim piękne, reprezentujące różne style, pełne smaku i niepowtarzalnego uroku wille z przełomu XIX i XX stulecia. Takie jak przy Alei Lipowej czy ul. Armatniej.

Spacerowo-towarzyskie centrum uzdrowiska. Park Zdrojowy w Nałęczowie powstał z inicjatywy Stanisława Małachowskiego jeszcze w XVIII wieku. Jego istotną część stanowi rzeczka Bochotniczanka. Między urokliwymi alejkami i wiekowymi drzewami kryją się jeszcze Pijalnia Wód Mineralnych, dawne dworki, Palmiarnia, Stare Łazienki czy pomniki zasłużonych pisarzy.