Weekend ---aktualnyrok--- w Nałęczowie

Weekend w uzdrowisku w Nałęczowie - być może nie brzmi równie zachęcająco i w sposób oczywisty, co mały wypad gdzieś nad morze czy w malownicze góry, to w tym urokliwym zakątku Lubelszczyzny w ---aktualnyrok---r. ciekawych atrakcji turystycznych nie brakuje. I to z całkiem różnych kategorii. Profil leczniczy miejscowego klimatu oraz sanatoriów to szeroko rozumiane dolegliwości kardiologiczne, jednak ze względu na niemałą liczbę dostępnych sposobów spędzania czasu, bardzo usatysfakcjonowani z pobytu będą również ci przyjezdni, których szczęśliwie nie dotyczą problemy z sercem.

Weekend w górach

Wystarczy tylko wspomnieć, że do miejscowości chętnie zjeżdżali utalentowani artyści i niejednokrotnie zostawali tu na dłużej. Dzięki temu weekend w Nałęczowie w uzdrowisku można swobodnie spędzić na podziwianiu zabytkowej, XIX-wiecznej architektury. Swoją willę, co ciekawe w stylu zakopiańskim, miał tutaj sam Stefan Żeromski. Dziś mieści się tutaj poświęcone pisarzowi muzeum. W mieście funkcjonuje również placówka poświęcona Bolesławowi Prusowi - konkretniej to w Pałacu Małachowskich, gdzie literat spędzał mnóstwo czasu. Wypada jeszcze dodać, że artystyczny klimat jeszcze lepiej zachował się w niedalekim Kazimierzu Dolnym.

Innym możliwym motywem przewodnim weekendu na Lubelszczyźnie w sezonie ---aktualnyrok--- może być sztuka i architektura sakralna. Sam Nałęczów, mimo że niewielki, może się poszczycić dwiema wspaniałymi zabytkowymi świątyniami. W tym duecie starszy jest barokowy kościół św. Jana Chrzciciela, pochodzący jeszcze z XVIII stulecia. Z kolei większą ciekawostką jest kościół rektoralny pod wezwaniem św. Karola Boromeusza, wzniesiony w latach 1917-19 w stylu zakopiańskim. Warto też podjechać do Wąwolnicy, gdzie w Bazylice św. Wojciecha znajduje się związane z rzekomo cudowną figurką sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej.

Rzecz jasna weekend w uzdrowisku w Nałęczowie nierozerwalnie związany jest z licznymi możliwościami rekreacji w stylu sportowym. Spacery po Parku Zdrojowym czy piesze wycieczki to oczywista oczywistość, podobnie jak rowerowe wyprawy po wytyczonych szlakach. Najpopularniejsze trasy w tym rejonie mają od 15 do 62 kilometrów długości. W mieście nie brakuje też basenów, chociaż znaczna część z nich dostępna jest wyłącznie dla gości konkretnych obiektów.

Weekend nad morzem

Jako że kąpiel w wartkiej rzece czy parkowym stawie to kiepski pomysł, ci którzy chcieliby zaznać wodnych zabaw w trakcie weekendu w Nałęczowie powinni poszukać jakiejś sensownej alternatywy dla uzdrowiska. Taka znajduje się w pobliskim Rąblowie, w całorocznym ośrodku sportu i rekreacji. Latem jego główną atrakcją jest zespół basenów na świeżym powietrzu, a w sezonie zimowym - kameralna stacja narciarska, składająca się z 5 wyciągów. Wbrew pozorom Lubelszczyzna dysponuje całkiem przyzwoitą infrastrukturą pod białe szaleństwo.

W najbliższej okolicy nie brakuje też nietypowych ciekawostek turystycznych, takich jak wprost stworzony dla dzieciPark Labiryntów i Miniatur czy retro-pociągi Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. Tak szeroki wybór sprawia, że w ---aktualnyrok---r. weekend w uzdrowisku w Nałęczowie powinien udać się wyśmienicie.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz