Lublin

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Gdyby ktoś podczas pobytu w Nałęczowie, lub Kazimierzu Wielkim, zatęsknił za wielkomiejskim klimatem, może wybrać się do Lublina położonego 28 km na wschód od uzdrowiska Nałęczów. Miasto jest największym we wschodniej Polsce (ok. 350 000 mieszkańców) i prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i oświatowym. Jest nadto wyjątkowo bogate w zabytki i to pochodzące niemal ze wszystkich epok.

W kompleksie zabudowy jego Starego Miasta wyróżniają się m.in.: barokowy kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, wybudowany w XVI/XVII w., zespół klasztorny Dominikanów z późnogotyckim kościołem św. Stanisława bpa i budynkiem klasztornym, Stary Ratusz z XVI i XVII w., fragmenty gotyckich murów miejskich z XIV w., z bramami: Krakowską i Grodzką, XVI- i XVII-wieczne kamienice.

Poza Starym Miastem uwagę przechodniów przyciągają m.in. zamek, którego początki sięgają XIII w., liczne zespoły klasztorne, choćby Bernardynów, z powstałym na przestrzeni XVI-XVII w. kościołem Nawrócenia św. Pawła, Karmelitów Bosych z XVII-wiecznym kościołem św. Józefa, a także barokowe pałace Lubomirskich (XVII, XIX w.) i Czartoryskich (XVIII-XIX w.),sięgająca początkami XV w. cerkiew Przemienienia Pańskiego oraz gmachy użyteczności publicznej, jak zbudowany w XIX w. gmach Towarzystwa Kredytowego.

Dla znużonych poznawaniem lubelskich zabytków swoje podwoje otwiera znajdujący się w granicach miasta częściowy rezerwat florystyczny Stasin, w którym chroni się naturalne stanowisko brzozy czarnej, występującej w drzewostanie brzozowo-lipowo-grabowym.

Latem, doskonałą odskocznią od miejskiej wędrówki będzie wizyta nad Zalewem Zemborzyckim, również znajdującym się w granicach miasta i wykorzystywanym głównie do celów rekreacyjnych.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja